Povijest dječjeg vrtića Maslačak Županja
Do kraja Drugog svjetskog rata 1945. godine Županja je kao manje naselje(„varošica“) i centar ovog dijela slavonske Posavine u svom razvoju nalazila uporište u prirodnim pogodnostima prostranih slavonskih polja, šuma i voda gdje su u velikoj mjeri prevladavala obiteljska gospodarstva.
Nakon ratnih godina dolazi do izrazito značajnog zaokreta u razvoju Županje i ovog dijela Slavonije. Grade se kapaciteti prehrambene i drvne industrije, koji mijenjaju način života ljudi ovog kraja, što za sobom nužno povlači i nove društvene potrebe među kojima i potrebe za organiziranim predškolskim odgojem.Županja tako prerasta u urbano mjesto sa svim njegovim karakteristikama i pratećim društvenim sadržajima.
Prvi industrijski kapacitet koji je dao najznačajniji poticaj za brži razvoj Županje bila je tvornica prerade šećerne repe «Šećerana» Županja(danas Sladorana).
Kako je Sladorana u narednih deset godina proširivala svoje kapacitete povećavao se i broj radnika, pa time i potreba za organiziranim oblikom zbrinjavanja radničke djece predškolske dobi.
Stoga Radnički savjet Sladorane 1956. godine donosi odluku da se u jednom stambenom objektu u radničkom naselju tvornice osigura prostor za zbrinjavanje djece predškolskog uzrasta zaposlenih roditelja. U ovim prostorima pod nazivom » Zabavište « radi se pune 4 godine.
U međuvremenu započinju se aktivnosti oko izgradnje novog objekta za predškolski odgoj koji se 31. 12. 1959. godine i završava.
Novi vrtić(današnji vrtić u Naselju Sladorane) izgrađen je sredstvima Sladorane.
U centru Županje započinje intenzivnija stanogradnja,kao i porast broja zaposlenih roditelja.Potreba za organiziranim oblicima rada s djecom predškolskog uzrasta sve više raste i u ovom dijeluŽupanje. Tako se prve organizirane aktivnosti s predškolskom djecom provode 1958. godine u organizaciji“Društva naša djeca“ u velikoj društvenoj prostoriji kina «Mladost», te još s jednom skupinom djece u osovnoj školi u Županji.( rad u prostorima škole trajao je samo jednu godinu.)
Do potpune integracije «Zabavišta» u Naselju Sladorana i centru Županje dolazi u periodu 1960./69.godine ,a pod novim nazivom:
Dječji vrtić «Boris Kidrič» Županja
Rad financiraju Općina Županja,tvornica Sladorana i roditelji.Kako je u centru Županje sve naglašenija potreba i pritisak roditelja za otvaranjem vrtića, nadležni općinski organi i Fond za dječju zaštitu, grade novi vrtić.Tako se 1.travnja. 1971. godine u centru Županje otvara nova zgrada vrtića za 4 odgojne skupine,natkrivenim terasama,dvoranom, dvosobnim stanom,kotlovnicom,manjom kuhinjom.Dječji vrtić u tom periodu djeluje pod vodstvom i u sastavu osnovne škole «Moša Pijade».
Od 1.siječnja. 1976. godine Vrtić se odvaja od Osnovne škole»Moša Pijade» i započinje raditi kao samostalna ustanova.
U svom sastavu ima dvije organizacijski povezane ali prostorno odvojene jedinice, Vrtić u centru Županje pod nazivom «Maslačak» u kojem se nalazi i uprava,te Vrtić na Šećerani – «Različak».
«Maslačak» - centar Županje broji 6 odgojnih skupina
«Različak» - Šećerana 2 odgojne skupine
Zaposleno je 19 djelatnika – 8 odgojitelja i 11 administrativno – pomoćno tehničkih djelatnika.
U 1979. godini u objektu «Maslačak» u centru Županje vrši se dogradnja za još 2 odgojne skupine, izolacijska soba glavne medicinske sestre, centralna kuhinja,te manji bazen za djecu.Za ovu godinu značajno je: provođenje programa jasličke skupine kao i programa «Male škole»odnosno «Predškole».
1990- te godine,- RATNE godine-
Rad se odvijao u sustavu složenih velikih društvenih i demokratskih promjena Republike Hrvatske. Bilo je potrebno uložiti značajni trud da se uhvati korak s ovim promjenama.Radna godina počela je dobro zamišljenom organizacijom i planiranjem odgojno-obrazovnog programa, ali uz ratne uvjete rada (uređenja i opreme skloništa – sklanjanje djece). Rad se odvijao pod neposrednim ratnim opasnostima. Opća opasnost trajala je najduže u Republici Hrvatskoj 1368 dana.
Zbog učestalih neprijateljskih napada, zračnih i općih opasnosti rad s djecom u Vrtiću odgođen je u nekoliko navrata, uz stalno dežurstvo djelatnika. Vrtić se zaštićuje građevnim materijalom uz pomoć Mjesne zajednice kako bi se organizirao rad s djecom. Unatoč opasnostima uspjeli smo u svom radu omogućiti djeci siguran i veseo boravak obilježavajući manje svečanosti.
U godinama (1994., 1995., 1996.) pored 10-satnog primarnog programa i programa Predškole, uvode se i:
- Kratki glazbeni program i osnivanje vrtićkog zbora«Maslačak»( cca 80 djece)
- Rano učenje engleskog jezika.
Rješenjem skupštine Županije Vukovarsko-srijemske od 23. studenog 1994. godine osnivač Vrtića postaje Grad Županja, a rješenjem Trgovačkog suda u Osijeku od 21. rujna 1995. godine Vrtić je upisan u sudski registar pod nazivom: Dječji vrtić «Maslačak» Županja.
Postratne godine godine (1995., 1996.,1997.,2000.)su i posebno teške godine jer se Županja kao i cijela Republika Hrvatska nalaze u teškoj i složenoj gospodarskoj situaciji. Uz program organizacije rada, rješavanje kadrovskih pitanja i postojeće materijalne situacije radilo se i na uređenju unutrašnjeg i vanjskog prostora i nabavci najnužnije opreme za predškolsku djelatnost.
Pored postojećih programa uvodi se i kratki program vjerskog odgoja. Broj odgojnih skupina varira od(8-10,11) s (180- 220 djece), te djece predškole (od cca 80-120 djece.)
Od 2005.-2007.god.radi učestalih prokišnjavanja objekta u „Centru“ grada ,te stalnih kvarova na instalacijama i grijanju započinju se radnje oko projektiranja rekonstrukcije i dogradnje Vrtića, za koje je najvećim dijelom Grad Županja osigurao sredstva.Dio sredstava dobiveno je iz Fonda za energetsku učinkovitost(cca 3 mil.kn.)
U 2005.ishođena je građevinska dozvola te se u 2007.godini(rujan)započinje s Projektom izgradnje i rekonstrukcije Vrtića,a 2009.i završava.
Vrtić u to vrijeme radi na tri lokacije:Centar Županje,Naselje Sladorana i Objekat u vlasništvu GDCK Županja(B.Radića 101).
Ovim Projektom u potpunosti se rekonstruiraju prostori postojećeg objekta te nadograđuje kat u kojem se nalaze prostori za još 6 odgojnih skupina,jedan za Program Predškole,za upravu vrtića ,odgojitelje i ostalo osoblje te sportsku dvoranu,terase,i dr. .Ovim radovima uvećani su kapaciteti za prihvat djece tako danas Vrtić ima prostore za 14 odgojnih skupina, za provedbu Programa Predškole), kao i mogućnost organiziranja kraćih programa.